37.1k views
3 votes
Kendra bought a gallon of milk and 5/6 of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, which equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?

A. 3.60+5/6x=4.35

B. 4.35+5/6x=3.60

C. 3.60x+5/6=4.35

D. 4.35x+5/6=3.60

2 Answers

4 votes

Answer:

A. 3.60+5/6x=4.35

Explanation:

User Bing Lan
by
7.1k points
1 vote

Answer:

A. 3.60+5/6x=4.35

Explanation:

Total cost = milk + price per pound of oranges* number of pounds

We know the total cost = 4.35 and the cost of the milk = 3.60 and the number of pounds of oranges = 5/6

4.35 = 3.6 +5/6 * x


User Omar Abdirahman
by
8.3k points