22.2k views
2 votes
A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost

A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost-example-1
User Mallwright
by
4.7k points

2 Answers

4 votes
The second choice $0.125/fl oz
User TheLettuceMaster
by
4.8k points
5 votes

Unit cost is what the drink would cost per fl. oz.


To find the unit cost, divide the total cost by the number of fl. oz.


$2.00 / 16 fl. oz. = $0.125 / fl. oz.

User Abichat
by
4.3k points