45.5k views
0 votes
If rice costs ​$1.05 per​ kilogram, determine the cost of a pound of rice.

User Peter Zhou
by
8.5k points

2 Answers

2 votes

For this case we have that 1 kilogram equals 2,205 pounds.

By making a rule of three we have:

2.205 pounds --------> 1.05 $

1 pound ------------------> x

Where "x" represents the unit cost of the pound of rice.


x = \frac {1 * 1.05} {2.205}\\x = 0.476 \ $

So, a pound of rice costs $ 0.476

Answer:

0.476 $


User Brandis
by
8.0k points
1 vote

Answer:

The cost of a pound of rice = $0.48

Explanation:

The cost of rice is $1.05 per kilogram.

1 kilogram = 2.2 pounds

To find the cost of rice per pound, we need to divide.

Divide the cost of rice per kilogram by 2.2, we get

The cost of a pound of rice = 1.05/2.2

=$0.48

Hope this will help you.

Thank you.

User Takashi
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories