68.3k views
2 votes
Car A (1750 kg) is travelling due south and car B (1450 kg) is travelling due east. They reach the same intersection at the same time and collide. The cars lock together and move off at 35.8 km/h[E31.6 S]. What was the velocity of each car before they collided?

1 Answer

2 votes

Consider the east-west direction along x-axis and north-south direction along y-axis. In unit vector notation, velocities can be given as


\underset{V_(A)}{\rightarrow} = velocity of car A before collision = 0 i -
V_(A) j


\underset{V_(B)}{\rightarrow} = velocity of car B before collision =
V_(B) i + 0 j


\underset{V_(AB)}{\rightarrow} = velocity of combination after collision = (35.8 Cos31.6) i - (35.8 Sin31.6) j = 30.5 i - 18.8 j


M_(A) = mass of car A = 1750 kg


M_(B) = mass of car B = 1450 kg

Using conservation of momentum


M_(A)
\underset{V_(A)}{\rightarrow} +
M_(B)
\underset{V_(B)}{\rightarrow} = (
M_(A) +
M_(B)) (
\underset{V_(AB)}{\rightarrow} )

(1750) (0 i -
V_(A) j) + (1450) (
V_(B) i + 0 j) = (1750 + 1450) (30.5 i - 18.8 j)

(1450)
V_(B) i - (1750)
V_(A) j = 97600 i - 60160 j

Comparing the coefficient of "i" and "j" both side

(1450)
V_(B) = 97600 and - (1750)
V_(A) = - 60160


V_(B) = 67.3 km/h and
V_(A) = 34.4 km/



Car A (1750 kg) is travelling due south and car B (1450 kg) is travelling due east-example-1
User Elad Silver
by
7.2k points