121k views
1 vote
The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?

1 Answer

2 votes

Answer:

$10.75 per scarf

Explanation:

Take the price and divide by the number of scarves.

$96.75 / 9 scarves

$10.75 per scarf

User Leonard Teo
by
6.1k points