103k views
3 votes
Lisa and Shreya are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and pumpkin pies. Lisa sold 8 apple pies and 4 pumpkin pies for a total of $80. Shreya sold 8 apple pies and 3 pumpkin pies for a total of $72. Find the cost for one apple pie and pumpkin pie. apple: $4 , pumpkin: $10 apple: $2 , pumpkin: $13 apple: $6 , pumpkin: $8 apple: $5 , pumpkin: $4

2 Answers

7 votes

Apple: $6 Pumpkin: $8

6x8=48

8x4=32

32+48=80

User Tin Bum
by
7.3k points
4 votes

Answer:

The cost of one apple pie = $6

And cost of one pumpkin pie = $8

Explanation:

Let the cost of one apple pie be $x

And cost of one pumpkin pie be $ y.

According to given problem,

For Lisa : sold 8 apple pies and 4 pumpkin pies for a total of $80

8x + 4y = 80 ------------(1)

For Shreya : sold 8 apple pies and 3 pumpkin pies for a total of $72

8x + 3y = 72 ---------------(2)

Solving equation (1) and (2), to get x and y.

Subtract equation (2) from equation (1)

i.e 8x + 4y - (8x +3y) = 80 - 72

or 8x - 8x + 4y - 3y = 8

or y = 8

And x = 6 { 8x + 4×8 = 80 or x = (80 - 32)/8 = 48/8 = 6 }

Hence, the cost of one apple pie = x = $6

And cost of one pumpkin pie = y =$8

User Mavershang
by
6.7k points