106k views
5 votes
What is the cost of two kilograms of flour, if 3 kilometers cost $4.86 and the unit price for each package of flour is the same

User Mike Finch
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

$4.86/3=1.62 ------> unit price

1.62*2=$3.24 ----->multiply the unit price by 2 to find the cost of 2 kg



User Daniel Jomphe
by
7.8k points

No related questions found