119k views
1 vote
Forty pounds of dog food cost $50. what is the unit rate?

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.25 per pound

Explanation:

To find the unit rate, take the price and divide by the number of pounds

$50/40

$1.25 per pound

User Skaros Ilias
by
4.7k points