212k views
24 votes
there is a canned food sale at the supermarket. a case of 24 cans of peas is prices at $19.68. at the same rate what is the price of 10 cans?​

User Femseks
by
8.2k points

1 Answer

10 votes

Answer:

8.2

Explanation:

We can find the unit rate of this problem by dividing 18.68 by 24 to get .82. .82*10 is equal to 8.2.

User Zlr
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories