231k views
4 votes
6. Moses buys a TV set for 15200$ and sells it at a loss of 20's what is the selling price.​

2 Answers

9 votes

Answer:

Explanation:

Loss is 20% of the C.P.

=


=(20)/(100)*100\\ =3040\\

Selling price= Cost Price-Loss


=15200-3040\\=12160

User JRomero
by
7.2k points
9 votes

Answer:

20 / the losssssssssssss

User ElFik
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.