108k views
1 vote
Carrie is buying candy for a high school funndraiser. She buys 1000 bars for 350 what is the unit cost per candy bar

1 Answer

3 votes

Answer:

The cost is $0.35 per candy bar.

Explanation:

To find the unit cost per candy bar, start with the overall cost and divide by the number of units (bars).

$350/1000 bars = $0.35 per candy bar.

User Peng Guanwen
by
7.7k points