97.9k views
5 votes
Staples is advertising 10 pencils for $4.00, or 6 pencils for $2.70. Find the unit rates and determine which is the better deal

1 Answer

3 votes

Answer:

10 pencils for $4.00 is better.

Explanation:

If you divide 4.00 by 10 you'll find that each pencil is worth 40 cents. When you divide 2.70 by 6 then each pencil is worth 45 cents paying more for each pencil than the other deal.

User Adrian Silvescu
by
5.5k points