25.5k views
0 votes
a 2 pound box of spaghetti costs 2.50. phillip says that the unit cost is 2/2.50 equals $0.80 per pound. explain his error

User Andersson
by
4.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

He did 2 divide by 2.50 instead of 2.50 divide by 2 like x and y y=kx

Explanation:

2.50 ➗2 = 1.25 per pound

1 lbs =1.25

User Pawan Mude
by
5.0k points