156k views
4 votes
1. Jesus bought 3 pairs of jeans for $71.40. How much would he need to pay for 8 pairs of jeans?

Unit rate $________pe pair

Cost for 8 pairs__________

2.Morgan scored 41 points in 3 games. How many points would you expect him to make in an 11 game season?

Unit rate _________ points/game

Points in 11 games _________

3. Andy drove 840 miles in 12 hours. How far could he drive in 3 hours?

Unit rate (speed) _________

Distance _________

4. Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125?
a) Find his speed
b) Find his gas mileage
c) Find the unit price he paid for gas

PLEASE HELP ME THIS IS DUE TOMORROW!!! EXPLANATION FOR EACH ONE PLEASE!!! THANK YOU!!! HELP!!!

User Nelek
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

unit rate $23.80 per pair

Cost for 8 pairs is $190.40

Explanation:

You do 71.40 divided by 3

Next multiply 23.80 by 8

User Bates Westmoreland
by
6.9k points