menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The bakery sells 7 different types of bagels. Melissa orders one type of bagel. Then Julio orders a different type of bagel. How many different ways can Melissa and Julio order?
asked
Oct 15, 2020
230k
views
4
votes
The bakery sells 7 different types of bagels. Melissa orders one type of bagel. Then Julio orders a different type of bagel. How many different ways can Melissa and Julio order?
Mathematics
high-school
Roberto Ferraz
asked
by
Roberto Ferraz
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
i think you square the number as many times as there are people so that is,. 7*7=49
Arun Raaj
answered
Oct 21, 2020
by
Arun Raaj
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 2, 2024
141k
views
Make-or-Buy analysis- Mary and Sue, have decided to open a bagel shop. Their first decision is whether they should make the bagels on-site or buy the bagels from a local bakery. If they buy from the local
Stefan Becker
asked
Jun 2, 2024
by
Stefan Becker
8.4k
points
Business
college
1
answer
2
votes
141k
views
asked
Jul 22, 2024
195k
views
Pt2 , ANSWER ASAP At a bakery, one customer pays $5.67 for 3 bagels and 4 muffins. Another customer pays $6.70 for 5 bagels and 3 muffins. Let x be the cost (in dollars) of a bagel and let y be the cost
Shourob Datta
asked
Jul 22, 2024
by
Shourob Datta
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
195k
views
asked
Jul 14, 2017
88.2k
views
It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
James Khan
asked
Jul 14, 2017
by
James Khan
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
88.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity