79.8k views
0 votes
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?

User LucasF
by
8.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The jacket costs $45

Explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

User Jaco
by
8.5k points

No related questions found