menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A Store sells 3 lamps for $240. How much does 1 lamp cost
asked
Dec 10, 2020
20.1k
views
5
votes
A Store sells 3 lamps for $240. How much does 1 lamp cost
Mathematics
middle-school
Maksym Semenykhin
asked
by
Maksym Semenykhin
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
80 dollars for one lamp
Guenther Brunthaler
answered
Dec 11, 2020
by
Guenther Brunthaler
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
80 (eighty) dollars for one lamp.
D M
answered
Dec 15, 2020
by
D M
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 6, 2022
195k
views
At a furniture store, you can purchase 2 floor lamps and 3 table lamps for $360, or 2 floor lamps and 1 table lamp for $240. What is the cost of one floor lamp? What is the cost of one table lamp?
Debadatta
asked
Sep 6, 2022
by
Debadatta
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
195k
views
asked
Nov 7, 2024
74.1k
views
Riverbed Inc. has two divisions. Division A makes and sells student desks. Division B manufactures and sells reading lamps. Each desk has a reading lamp as one of its components. Division A can purchase
Abumalick
asked
Nov 7, 2024
by
Abumalick
7.8k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
74.1k
views
asked
May 14, 2024
55.0k
views
Leaving fluorescent lamps on for long periods of time ____ lamp life.
Bryan Henry
asked
May 14, 2024
by
Bryan Henry
8.2k
points
Physics
high-school
1
answer
0
votes
55.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org