149k views
2 votes
Sarah's mom takes the parkway to work. It takes her 30 minutes at the 80 mile marker where she enters to her exit at mile marker 121. What is her average speed?

1 Answer

2 votes

Answer:

66mph also please answer my question i need hellp!!

Explanation:

121 - 88 = 33


And the time is 30 minutes, but since your looking for miles per _hour_. You must convert it

30 minutes = 0.5 hours


Lastly, you divide distance over the time

33/0.5 = 66 mph

User Hichame Yessou
by
7.3k points