178k views
0 votes
19. Hillary buys 3 pounds of Gala apples and some Granny Smith apples.  Both kinds of apples cost $4.50 per pound. The total cost is $24.75. How many pounds of Granny Smith apples did Hillary buy?  Write and solve an equation. Show your work. (3 points)

2 Answers

1 vote

Answer:

2.5 pounds of granny smith apple

Explanation:

cuz ya

User Goten
by
4.7k points
3 votes

Answer:

2.5 pounds of Granny Smith apples.

Explanation:


User Bobface
by
4.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.