155k views
1 vote
You do an experiment in which you need 0.5 moles of tyrosine (C9H11NO3). How many grams must you weigh out?

181g

272g

65g

90.5g


what is the volume of 1.5 moles of gas STP?

20.0 L
9.02 L
33.6 L
22.4 L

User Rule
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer: a) 90.5g

b) 33.6 L

Explanation:-

Molar mass of tyrosine
(C_9H_(11)NO_3)= 181 g/mol

According to Avogadro's law, 1 mole of every substance weighs equal to its molar mass.

1 mole of tyrosine
(C_9H_(11)NO_3) weighs = 181 g/mol

0.5 moles of tyrosine
(C_9H_(11)NO_3) weigh
=(181g/mol)/(1)* 0.5moles=90.5g

b) According to Avogadro's law, 1 mole of an ideal gas occupies 22.4 Liters at Standard conditions of temperature and pressure (STP).

1 mole of gas at STP occupy = 22.4 L

1.5 moles of gas at STP occupy =
(22.4L)/(1)* 1.5=33.6L



User Csupnig
by
7.3k points