215k views
2 votes
Groan needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 24 pencils for 8.77 .brand B has a pack of 26 pencils for $9.84 find the unit price for each brand.

then state which brand is better by based on the unit price down your answers to the nearest cent

2 Answers

2 votes

Answer:

unit A is .37

anit B is .38

so that means unit b is the best because you get more pencials for about .02 more cents

Explanation:

Unit A

I mutiplyed 8.77 by 24

which is 0.365

Unit B

I mutiplyed 9.84 by 26

which is 0.378


then on both of them you would round it which would be

A=37 and B=38

User Prince Kumar
by
6.1k points
5 votes
brand A has a unit price of .37 cents
brand B has a unit price of .38 cents
so you get 2 more pencils for .1 cent each, so brand B is the better deal
User Leap Bun
by
5.6k points