73.1k views
0 votes
A store sells 4 cans of nuts for $9. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

User Matthijn
by
6.2k points

1 Answer

4 votes
First you need to find the cost of 1 can of nut:
let x represent the number of cans
4x=$9
divide both by 4
x=2.25
meaning 1 can costs $2.25
$2.25×7
=$15.75

meaning the cost of 7 cans is $15.75
User DeityWarrior
by
5.6k points