101k views
0 votes
A store sells 12 cans of nuts for ​$18. How much would it cost you to buy 5 cans of nuts​?

User Bowi
by
8.4k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$7.50

Explanation:

12 divided by 18 is $1.50 per can of nut.

Then you just multiply 5 by 1.50 that will get you $7.50.


User Matt Millican
by
8.0k points
4 votes
$7.50

If you express this as a ratio, 12/18, you can simplify it to 2/3.

This means that 2 cans cost $3.

So, if you want to buy 5 cans, you would spend $7.50.

Let me know if you need clarification!
User Narasimha
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories