163k views
0 votes
A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$18.87. What is the unit price of the pairs of socks​?

2 Answers

5 votes

Answer:

$6.29

Explanation:

18.87 divided by 3 is $6.29

User Annaly
by
5.5k points
6 votes

Answer:

$6.29 per pair

Explanation:

To find the unit price for a pair of socks, we take the total price and divide by the number of pairs of socks

unit price = total cost/ number of pairs

= $18.87/ 3

=$6.29 per pair

User Baumr
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.