Answer:
Part 1)
![4(\$)/(pint)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/dmtafw6tqbrrpcpzck9epdbpd5smdn0v9k.png)
Part 2)
![(1)/(4)\ pint](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/6p77gati3tgkwibm2f5cf7lbdw8pcl2f6k.png)
Part 3)
![5\ pints](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/mbcm4kcywy6sbesj3ul1ynjgfui06z1ylg.png)
Part 4)
![\$32](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/rrlkbsildhwon8hckwhyq3bb7zuf0alwsq.png)
Explanation:
Part 1) What is the cost per pint?
Divide
by
![3\ pints](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/84lm5lmzi1ib65tefpvnk0ka07u4qlp7hy.png)
so
![(12)/(3)(\$)/(pints) =4(\$)/(pint)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/pq77cs3r7qcalwjfsgq4ldd80itvbq497m.png)
Part 2) How many pints do you get per dollar?
By proportion
Part 3) At this rate, how many pints can you afford for
?
By proportion
Part 4) At this rate, how much will
pints of raspberries cost
By proportion
![(4)/(1)(\$)/(pint) =(x)/(8)(\$)/(pints)\\ \\x=8*4\\ \\x=\$32](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/chvfdn734w5urktqba8pggtz2eoj2vbowa.png)