123k views
4 votes
Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.

0.5


0.48


0.46


0.44

User El Ninho
by
6.2k points

1 Answer

0 votes

Answer:

0.44

Explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

User Chuyik
by
5.3k points