123k views
4 votes
Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.

0.5


0.48


0.46


0.44

User El Ninho
by
8.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

0.44

Explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

User Chuyik
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories