126k views
2 votes
Which is the better buy $6 for 3 packages or $5 for 2 packages

2 Answers

1 vote
well 3 packs for 6 dollars is 2 dollars a pack. while 2 packs for 5 dollars is 2.5 dollars a pack
User Kazim Homayee
by
5.6k points
1 vote

Answer:

$6 for 3 packages is the better buy

Explanation:

Lets look at the $6 rate

$6 / 3 packages

$2 per package

Lets look at the $5 rate

$5 / 2 packages

$2.50 per package


$6 for 3 packages is the better buy

User Houssam Badri
by
4.8k points