94.1k views
2 votes
Anatoly graphed his store’s costs below. Which statement best describes the rate of change in anatomy’s graph?

Anatoly graphed his store’s costs below. Which statement best describes the rate of-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

Ansswer: C. Anatoly's costs decrease by $50 for every unit sold

Explanation:

In this graph Cost (in $100) has been plotted on Y axis and Units sold on X axis. It is evident from the graph that at zero sale per unit cost was $1600 which reduced down to $1400 when 4 units were sold.

Therefore from $1600 to $1400 cost was reduced by $200 and 4 units were sold.

So reduction in cost per unit will be = $200/4 = $ 50

which is the final answer.



User Tamrat
by
5.7k points