130k views
0 votes
A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag

User Zhao Yi
by
8.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Unit cost: $2.50 per potato

Explanation:

Set up a proportion:

5 potatoes = x potatoes

2 dollars 1 dollar

cross multiply:

2x = 5


divide by 2 on both sides

x= 5/2 or 2.5

User Adam Joseph Looze
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories