176k views
3 votes
A television channel shows 3 minutes of adverts in each half hour. How many minutes of adverts does it show from 8am to 11pm

1 Answer

1 vote

Answer:

90 minutes

Explanation:

Given that:

Duration of advert shown per half hour = 3 minutes

3 minutes per 30 minutes = 3 / 30

Number of minutes from 8am to 11pm = 15 hours = (15 * 60) = 900 minutes

3minutes per 30 minutes = x per 900 minutes

3/30 = x / 900

Croas multiply :

30x = 900 * 3

30x = 2700

x = 2700/30

x = 90

Hence, 90 minutes of advert between 8am to 11pm

User Tyler Benzing
by
7.7k points