161k views
2 votes
The Haber process which is used to produce ammonia for fertilizercombines hydrogen

and nitrogen under high pressure. The equation is shown below:
N, + 3H. = 2NH
70.2 mol
An industrial chemist mixes 105.3 mol
of H, and 56.2 mol of N. in a Haber
process reactor. How many moles of
ammonia will form?
105.3 mol
56.2 mol
35.1 mol

1 Answer

4 votes

Answer:

Number of moles of ammonia formed = 70.2 mol

Step-by-step explanation:

Given data:

Number of moles of H₂ = 105.3 mol

Number of moles of N₂ = 56.2 mol

Number of moles of ammonia formed = ?

Solution:

N₂ + 3H₂ → 2NH₃

Now we will compare the moles of ammonia with both reactant.

H₂ : NH₃

3 : 2

105.3 : 2/3×1.05.3 = 70.2 mol

N₂ : NH₃

1 : 2

56.2 : 2×56.2 = 112.4mol

User Dave Sanders
by
7.1k points