33.5k views
2 votes
How many moles of NO are formed from 2.5 moles of NO2 if there is plenty of water present

1 Answer

3 votes

Moles of NO formed : 0.833

Further explanation

Given

2.5 moles of NO2

Required

moles of NO formed

Solution

Reaction

3 NO₂(g) + H₂O(l) = 2 HNO₃(aq) + NO(g)

The reaction coefficient in a chemical equation shows the mole ratio of the compounds in the reactants and products

From the equation, mol ratio of NO₂ and NO = 3 : 1, so moles of NO :


\tt moles~NO=(1)/(3)* 2.5\\\\moles~NO=0.833

User David Dibben
by
7.2k points