32.4k views
0 votes
A department store sells a pair of shoes with an 87% markup. If the store sells the shoes for $193.21 then what is their non-markup price?

2 Answers

4 votes

Answer:

87% + 100% = 187%

187% of original price = $193.21

100% of original price = $193.21 * (100/187) = $103.32.

The non-markup price is $103.32.

Explanation:

User DiogoDoreto
by
8.1k points
4 votes

Explanation:

87% + 100% = 187%

187% of original price = $193.21

100% of original price = $193.21 * (100/187) = $103.32.

The non-markup price is $103.32.

User YetiCGN
by
7.6k points