77.0k views
4 votes
Gabby spents $44.10 for 14 gallons of gas.what was the unit cost or price per gallon

1 Answer

5 votes

Answer:

The unit cost is $3.15

Explanation:

Here, we want to get the price per gallon

mathematically, that will be total amount spent divided by the number of gallons

That will be;

44.10/14 = $3.15

User JDong
by
8.4k points