136k views
3 votes
Sophia's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. What is the cost of one gallon of gas

User Aunmag
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

It is $3.46

Explanation:

Hope this helped have an amazing day!

User Elexis
by
5.1k points