menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sophia's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. What is the cost of one gallon of gas
asked
Oct 19, 2021
136k
views
3
votes
Sophia's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. What is the cost of one gallon of gas
Mathematics
high-school
Aunmag
asked
by
Aunmag
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
It is $3.46
Explanation:
Hope this helped have an amazing day!
Elexis
answered
Oct 24, 2021
by
Elexis
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 22, 2022
147k
views
Read the following story. Velda Brigadoon Sophia’s father had recently ed move his stony-faced and silent Aunt Jane into an assisted living facility. This meant that Sophia and her dad now had to clean
Toza
asked
Mar 22, 2022
by
Toza
7.9k
points
English
middle-school
1
answer
5
votes
147k
views
asked
Oct 19, 2022
43.8k
views
Sophia’s dad paid $18.70 for 8.5 gallons of gas at the super gas mart. What is the cost of one gallon of gas and how much would it cost to also fill a 5 gallon container for his lawnmower
Gavin Brock
asked
Oct 19, 2022
by
Gavin Brock
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
43.8k
views
asked
Dec 16, 2024
86.2k
views
Use the hundredth grids below to answer the questions. The first two hundredth grids show Aiden's work. The second two hundredth grids show Sophia's work. (1 point) Part A Which student correctly models
Rodney Wells
asked
Dec 16, 2024
by
Rodney Wells
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
86.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity