Answer:
Local Grocer store's offer is the better deal
Explanation:
In order to calculate which is the better bargain, we need to find out how much each deal is charging for the individual can of tuna. We calculate this by dividing the total of the offer by the number of cans of tuna it includes like so...
Local: $3.28 / 4 = $0.82 per can
Ocean's Best: $1.88 / 2 = $0.94 per can
Therefore, we can see that the Local Grocer store's offer is the better deal since it is selling you each can at 0.82 cents compared to the 0.94 cents that Ocean's Best is charging per can.