953 views
5 votes
Colin loves to eat tuna salad for lunch. His mom is always looking for a bargain on 12-ounce cans of tuna. Today, his local grocery store is offering 4 cans of Sea Star tuna for $3.28 and 2 cans of Ocean's Best tuna for $1.88. Which brand is the better deal?

2 Answers

3 votes

Answer:

It's seastar

Step-by-step explanation: tbh I put in seastar as an answer on ixl and got it correct but if you want to know what you have to all you need to do is divide price by amount and the one with less is the better option for example if you have a 4 pack for $4.56 you would do $4.56/4 price always goes first remember that! :D

User Tolis Gerodimos
by
5.2k points
6 votes

Answer:

Local Grocer store's offer is the better deal

Explanation:

In order to calculate which is the better bargain, we need to find out how much each deal is charging for the individual can of tuna. We calculate this by dividing the total of the offer by the number of cans of tuna it includes like so...

Local: $3.28 / 4 = $0.82 per can

Ocean's Best: $1.88 / 2 = $0.94 per can

Therefore, we can see that the Local Grocer store's offer is the better deal since it is selling you each can at 0.82 cents compared to the 0.94 cents that Ocean's Best is charging per can.

User Shubham R
by
5.4k points