Answer:
v = 16.87 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
Distance, d = 1.25 miles
d = 2011.68 m
Time, t = 1 minute 59.2 seconds
= 60 s + 59.2 s
= 119.2 s
We need to find the average speed of the horse. It is given by total distance covered divided by total time.

So, his average speed is 16.87 m/s.