178k views
1 vote
A 16-cup carton of milk costs $7.68. What is the price per quart?

User Eportermd
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The price per quart is $1.92.

Explanation:

A quart is 4 cups. Since 16 is divisible by 4, you should divide 4 from 7.68 in which you should get $1.92 as your answer.

User Jhvaras
by
5.9k points