121k views
3 votes
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $21.57. What is the unit price of the pairs of gloves?

User Hiigaran
by
6.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$7.19

Step-by-step explanation;

The collective price of the gloves of 21.57. Assuming there is no additional cost for packaging, one will simply have to divide the collective price of the gloves by the amount of gloves to find the unit price of the gloves.

21.57 / 3 = 7.19

User Canned Man
by
5.5k points
3 votes

Answer:

7.19 per pair

Explanation:

Take the total cost and divide by the number of pairs of gloves

$21.57/3 pairs

7.19 per pair

User Rocki
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.