104k views
1 vote
1. A cut in price from Br.1.50 to Br.1.20 leads demand for a product rise by 10%. What would the price elasticity of demand be for this product? Interpret the result by identifying the type of good?

User Jovik
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Inelastic good

Step-by-step explanation:

Price elasticity of demand ( PED) is calculated as follows

P.E.D = % change in Quantity Demanded

% change in price

=1.50 - 1.20 = 0.30

=$0.30/$1.50 x 100

=$0.2 x 100

=20%

The elasticity of demand

= 10%/20%

=0.5%

This good has an inelastic demand. The priced elasticity of demand is less than one. The demand is inelastic. A 20% change in price results in a smaller change in demand( 10%).

User Ankit Kumar Gupta
by
7.2k points