164k views
5 votes
A researcher comparing the means of dependent samples consisting of 30 matched pairs and obtained a mean difference of 5 and a standard error of the mean difference of 2. The confidence interval for the mean difference was (1.6, 8.4). What confidence level was used in constructing the interval

User Sogl
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

91.08%

Explanation:

Confidence interval = (1.6, 8.4)

Sample size (n) = 30

Standard Error (E) = 2

Mean (m) = 5

The confidence interval is obtained using the relation :

Mean ± Zcritical * standard error

5 ± Zcritical * 2

5 - (Zcritical * 2) = 1.6

5 - 2Zcritical = 1.6

5 - 1.6 = 2Zcritical

3.4 = 2Zcritical

Zcritical = 3.4 / 2

Zcritical = 1.7

From Z probability calculator

P(Z < 1.7) = 0.044565

α = 1 - (0.044565 * 2) = 0.91087

0.91087 * 100% = 91.08% = 91%

Hence, confidence level = 91.08%

User Naoki Fujita
by
7.1k points