73.6k views
3 votes
Assume that a resistor is connected between the 150 V terminal and the common terminal. The voltmeter is then connected to an unknown voltage using the common terminal and the 300 V terminal. The voltmeter reads 288 V.What is the unknown voltage

1 Answer

2 votes

Answer:
316.8V

Step-by-step explanation:

given data:

metre moving current =
0.96mA

meters voltage =
288V

or
0.96*300V = 288V

Solution:


v1 = (0.96mA*150)


= 144V


i1 = (144v)/(750)


= 0.192mA


i2 = imovement + i1


i2= 0.96mA+0.192mA


= 1.152mA


Vmeasured = 144V+(150)(1.152mA)


=316.8V

the unknown voltage is 316.8V

User Jonathanbyrn
by
7.6k points