210k views
2 votes
A simple harmonic transverse wave is propagating along a string towards the left direction as shown in the figure. figure shows a plot of displacement as function of position at time t=0.The string tension is 3.6 Newton and it’s linear density is 25GM/M. Calculate

I) the amplitude
Ii) the wavelength
Iii) wave speed
Iv) the period
V) The maximum particle speed in the String

User Kakashy
by
8.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

  1. Amplitude = 5 cm (Heights)
  2. Wavelength (λ) = 40 cm
  3. Wave speed (v) = 12 m/s (Approx)
  4. Time period (T) = 0.033 s (Approx)
  5. Maximum particle speed (V) = 9.43 m/s

Step-by-step explanation:

1) Amplitude

Amplitude = 5 cm (Heights)

2) Wavelength (λ)

Wavelength (λ) = 40 cm

3) Wave speed

Wave speed (v) = √ t / μ

Wave speed (v) = √ 3.6 / [25x10⁻³]

Wave speed (v) = 12 m/s (Approx)

4) Time period (T)

Time period (T) = 1/f = (λ)/v

Time period (T) = 0.40m / 12

Time period (T) = 0.033 s (Approx)

5) Maximum particle speed (V)

Maximum particle speed (V) = Aw

Maximum particle speed (V) = [0.05x2x3.14] / 0.033

Maximum particle speed (V) = 9.43 m/s

A simple harmonic transverse wave is propagating along a string towards the left direction-example-1
User Steve Wellens
by
6.6k points