Answer:
-4.33m/s
Step-by-step explanation:
Using the law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are their respective velocities
v is the final velocity
From the question;
m1 = 4000kg
m2 = 6000kg
u1 = 4m/s
u2 = ?
v =-1m/s
Substitute into the formula and get u2
4000(4)+6000u2 = (4000+6000)(-1)
16000 + 6000u2 = -10000
6000u2 = -10000-16000
6000u2 = -26000
6u2 = -26
u2 = -26/6
u2 = -13/3
u2 = -4.33m/s
Hence the velocity of the truck is -4.33m/s