63.1k views
2 votes
A package of 3 pairs of insulated Gloves costs ​$26.67. What is the unit price of the pairs of gloves

User Benedetto
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Explanation:

if 3 pairs of gloves cost 26.67

one pair will cost

26.67/3=8.89

User Personjerry
by
8.8k points
4 votes

Answer:

$8.89

Explanation:

$26.67 / 3 = $8.89

User Attie
by
8.9k points

Related questions

1 answer
0 votes
89.1k views
2 answers
1 vote
93.5k views
2 answers
0 votes
124k views