117k views
3 votes
A 60 ounce glass bottle of juice sells for $4.20 while a 1.5 liter of the same juice sells in a plastic bottle for $3.06. Compare the unit prices of the juice for the two containers. (1 liter is approximately 34 ounces)

User DaniCee
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

The answer is letter b. $4.20 / 60 ounce is the rate for the glass bottle while $3.06 / 51 ounces is the rate for the plastic one. Simplified, the glass bottle is $0.07 / ounce while the plastic bottle is $0.06 / ounce.

User ThisIsErico
by
6.1k points