49.4k views
2 votes
Casey buys 6.5 yards of blue fabric and 5.5 yards of red fabric. If the blue and red fabric cost the same amount per yard, and Casey pays $60 for all of the fabric, what is the cost per yard

1 Answer

2 votes

Answer:

the cost per yard is $5

Step-by-step explanation:

The computation of the cost per yard is as follows;

= Total cost for all of the fabric ÷ total number of yards

= ($60) ÷ (6.5 yards + 5.5 yards)

= $60 ÷ 12 yards

= $5 per yard

hence, the cost per yard is $5

We simply divided by the Total cost for all of the fabric from the total number of yards so that the cost per yard could come

Hence, the same is to be relevant

User Gal Weiss
by
6.2k points