153k views
2 votes
A rugby players runs 10.0 m straight down the playing field in 2.00 s. The player is then hit and pushed 5.00 m straight backward in 1.50 s. The player breaks the tackle and runs straight forward another 17.2 m in 4.10 s. Calculate the velocity for the players entire motion.

1 Answer

2 votes

Answer:

2.92 m/s

Step-by-step explanation:

For the entire motion, the average velocity (V) can be calculated thus;

V =
(displacement)/(time)

Total displacement of the player = 10.0 + (-5) + 17.2

= 22.2 m

Total time = 2.00 + 1.50 + 4.10

= 7.60 s

V = 22.2/7.60

= 2.92 m/s

Hence, the velocity of the players for the entire motion is 2.92 m/s.

User DethoRhyne
by
7.0k points