Answer:
The correct option is;
b. 7.94 m
Step-by-step explanation:
The given parameters of the jump of the long jumper are;
The angle above the horizontal with which the long jumper leaves the ground, θ = 20.0°
The speed with which the long jumper leaves the ground, u = 11.0 m/s
The furthest horizontal distance the long jumper jumps, given that the motion is equivalent to that of a particle, is given by the formula for the range, R, of a projectile motion as follows;

Where;
g = The acceleration due to gravity ≈ 9.8 m/s²
u = The initial velocity of the long-jumper = 11.0 m/s
θ = The angle of the direction above the horizontal the long-jumper jumps = 20.0°
Plugging in the values, gives;

How far the long-jumper goes = The range, R, of the projectile motion ≈ 7.94 m.