12.8k views
3 votes
How many moles of CO2 are in 210 liters at STP of the compound​

1 Answer

4 votes

Answer:

9.4 mol CO₂

General Formulas and Concepts:

Chemistry - Gas Laws

  • Using Dimensional Analysis
  • STP (Standard Conditions for Temperature and Pressure) = 22.4 L per mole at 1 atm, 273 K

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

210 L CO₂ at STP

Step 2: Identify Conversions

22.4 L = 1 mol at STP

Step 3: Convert


210 \ L \ CO_2((1 \ mol \ CO_2)/(22.4 \ L \ CO_2) ) = 9.375 mol CO₂

Step 4: Check

We are given 2 sig figs. Follow sig fig rules and round.

9.375 mol CO₂ ≈ 9.4 mol CO₂

User Mike Gold
by
6.9k points